About us

Who We Are

Welcome to vacanciesinturkey.com – the most trusted platform in Turkey for networking with employers who are offering jobs, while you’re searching.

Vacancies in Turkey is the fastest growing job portal in Turkey among the most talented individuals – is a one-stop solution provider for career opportunities.

We are the best NICHE job site in Turkey. This is where your job ads will be seen by the EXACT candidate you have been looking for. Experts have determined that niche job boards typically help employers fill more positions than generalist job boards (websites that cover all industries).

On top of that, We are also different from other job boards in Turkey as more than 90% of  the job ads at our site are posted in the ENGLISH language.

As a candidate looking for a job in a specific industry, a niche job board could also be very beneficial. As a job seeker, you want access to as many targeted job opportunities as possible. Niche job boards provide that access because they are geared to your specific industry, giving immediate access to companies that are looking for strong candidates as hard as you’re looking employers.

Employers are welcome to post jobs for FREE!

Overseas companies & organizations looking for native or non-native Turkish speakers are also welcomed to post their job announcements for FREE!

Jobs are posted in ANY language– mostly in the ENGLISH language.

You can also post your TENDER/PROCUREMENT notices, and academic grants, conferences, seminars, workshops, scholarships and training announcements  for FREE!

WE ALSO PROVIDE a FULL RANGE of HR RELATED SERVICES. 

———————————————————————————————

HAKKIMIZDA

En güncel sivil toplum (STK) sektörü iş ilanları, akademik iş ilanları, Birleşmiş Milletler (BM) iş ilanları, büyükelçilik & konsolosluk iş ilanları, Avrupa Birliği (AB) iş ilanları, düşünce kuruluşları iş ilanları ile dünyanın ve Türkiye’nin en önde gelen firmalarının iş ilanları Türkiye’nin en iyi NİŞ kariyer sitesi olan Vacancies in Turkey (vacanciesinturkey.com)’da.

Sitemiz Türkiye’nin en iyi eğitim kurumlarından eğitim-öğrenim almış ve en az bir yabancı dili ileri seviyede bilen ve kullanan her bakımdan donanımlı bireyler tarafından ziyaret edilmektedir.  Sitemiz ayrıca Türkiye’de çalışmak isteyen farklı etnik ve kültürel arka plana sahip yabancılar (özellikle ana dili İNGİLİZCE ve ARAPÇA olanlar) tarafından da ziyaret edilmektedir.Türkiye’nin en donanımlı bireylerine ulaşmak artık ÜCRETSİZ! Daha fazla bilgi için lütfen bu linki takip ediniz: 

İş İlanları  İNGİLİZCE dili başta olmak üzere HER DİLDE yayınlanmaktadır.

Vacancies in Turkey bu hizmeti hem iş arayışında olanlara hem de işverenlere ÜCRETSİZ sunmaktadır. 

Newsletter

Subscribe our newsletter for quick response

Contact Info

Vacancies in Turkey (ViT)

[email protected]

Contact Form

Sponsored Link

Domain names for just 88 cents!